Neden endoskopik olmalıdır? 

Burun tıkanıklıklarının en sık iki nedeninden biridir (diğeri de konka hipertrofisi dediğimiz burun eti büyümesidir). Burun orta bölümünü oluşturan yapıya septum denilir. Hangi tarafa doğru eğrilik varsa hasta o taraftan iyi nefes alamaz. İyi nefes almak yani burun eğriliğinin düzeltilmesi daha iyi yaşamın birinci basamağıdır. Kişinin efor kapasitesi artar, uyku kalitesi daha iyi olur, daha iyi uyuyan kişinin günü daha zinde geçer, horlamaya kesin ve direk etkisi vardır, hipertansiyonu geciktirir veya daha rahat kontrol edilmesini sağlar.Burundan iyi nefes alamayan hastaların gece tuvalete kalkma sıklıkları dahi daha fazladır.

Septum mozaik gibi birbirine yapışık kemik ve kıkırdak bölümlerden oluşur. Eğrilik kıkırdak veya kemik bölümde veya her ikisinde de olabilir. Özellikle kemik bölümdeki eğrilikler daha arkada olurlar. Burunun bu bölümü normal bakış ile tam görülemez, bu nedenle burun eğriliklerine mutlaka endoskopik yani arka bölümleri görmemizi sağlayan kameralar yardımıyla müdahale etmek gerekir. Endoskop ile ameliyat süresi belki bir 15 dakika kadar uzar ama sonrasında hastanın kalıcı memnuniyet oranı çok daha fazla olur. Aksi takdirde, arka bölümlerdeki eğrilikler kalır ve hasta ameliyattan arzulanan faydayı göremez. Aynı durum konka yani burun içindeki etler için de geçerlidir.

Burun içi etlerine çoğunlukla radyofrekans dediğimiz yöntemle küçültme yapılır. Kaleme benzer bir cihaz olan radyofrekans önden arkaya doğru burun etinin içine sokulur ve belli miktarda ısı verilerek ete küçültme uygulanır. Aynı septum deviasyonunda olduğu gibi, endoskop kullanılmaz ise öndeki bölümler küçültülür ancak arkadaki bölümler büyük kalır ve pasajı kapatmaya devam eder. Genellikle hastaların burun içi etler tekrar ediyor dediği durum budur. Hatta, en arka bölüm sadece radyofrekanstan faya görmez, buraya ilave olarak bipolar koter ile küçültme yapmak gerekir ki bu da ancak endoskop yardımıyla olur. Doğru yapılır ve yeterli süre harcanırsa burun içi etlerinin ( konka) de, kemik veya kıkırdak eğriliğin de yenileme olasılığı çok düşüktür.

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı
© Copyright 2018 • Prof. Dr. Mustafa Cem Özbek • Tüm hakları saklıdır.
www.mustafacemozbek.com