Ani İşitme KaybıAni İşitme Kaybı Dikkat!

Ani İşitme Kaybı Belirtileri Nelerdir? Bir sabah uyandınız veya gün içinde birden herhangi bir kulağınız aniden tıkandı, iyi duymamaya başladıysa ve bir de beraberinde kulakta uğultu var ise vakit geçirmeden bir kulak burun boğaz doktoruna gitmenizde fayda var.

Ani İşitme Kaybı, özellikle bahar ayları ve mevsim geçişlerinde ani işitme kaybı dediğimiz hastalığı daha fazla görmekteyiz. Hastada genellikle tek kulakta birden ortaya çıkan işitme kaybı ve sıklıkla beraberinde uğultu vardır. Sürekli bir ağrı olmaz ancak bazı hastalar anlık zonklayıcı ağrıdan şikayetçi olabilirler. Kulakta akıntı yoktur. Yetişkinlerde görülür ve şekeri, tansiyon yüksekliği olan hastalarda daha sık olur.

Ani işitme kaybında özellikle ilk üç gün tedavi açısından çok değerlidir. İlk üç günde başlanılacak tedavi işitmenin tam geri gelmesinde en önemli faktördür.  En geç bir hafta içinde tedaviye mutlaka başlanılmalıdır. Tedavinin yanı sıra şeker, tiroid gibi hastalıkların olup olmadığını anlamak ve varsa tedavi etmek amacıyla kan tetkikleri istenir. Ayrıca kulağın MR tetkiki mutlaka yapılmalıdır.

Ani İşitme Kaybında tedavi olarak damardan, ağız yoluyla veya kulak içine yapılan kortizon verilmesi (intratimpanik kortizon), damar açıcı ilaçlar ve basınç altında solunan oksijen tedavisi uygulanabilir.