İntratimpanik tedavi veya enjeksiyon orta kulağa kulak zarından bir enjektör yardımıyla geçilerek ilacın verilmesidir.

Özellikle son 10-15 yıldır orta kulağa enjeksiyon yoluyla ilacın verilmesi giderek popülarite kazanmıştır.

Hangi Hastalıklarda Kulak İçi İnjeksiyon Yapılır?

Ani işitme kaybı dediğimiz işitmenin aniden ardışık üç frekansta 30 dB ve daha fazla azaldığı hasta grubunda ağızdan verilen kortizona ek olarak veya hasta kortizon alamıyorsa ilk seçenek olarak uygulanır. Standart bir tedavi protokolü halen daha yoktur. Kişisel protokolüm 3 er gün arayla 3 doz yaptıktan sonra bir hafta sonra 4. Dozu uygulamak şeklindendir. Ancak bu, hastanın kliniğine ve hastalığın seyrine göre değişebilmektedir.

Meniere Hastalığı’nda da yine kortizon veya gentamisin şeklinde uygulanabilir.

Erken dönem yani ilk altı ay içinde gelişen tinnitus tedavisinde de iyi sonuçlar verebilmektedir.

Kulak içi – intratimpanik enjeksiyon nasıl yapılır?

Kulağa kulak zarının enjektör yardımıyla delinmesi ve buradan ilacın verilmesi düşüncesi korkutucu gelse de, doğru uygulandığında çok rahat tolere edilebilen bir işlemdir. Mikroskop görüşü altında yapılır. Orta kulağı dolduracak kadar yaklaşık 0.7 -0.8 ml ilaç dental bir enjektör vasıtasıyla verilir. Öncesinde kulak yolu ve kanalının uyuşması için ilaçlar kullanılabilir. Yıllardır yüzlerce hastamda gözlemlediğim durum; hastanın canını zarın delinmesi değil, ilacın orta kulağa verildiği anda orta kulak mukozasında yarattığı his acıtmaktadır. Bu durum da her hastada olmamakta, olursa da sadece birkaç saniye sürmektedir. Yine tipik olarak gözlemlediğim durum; 2. ve sonraki enjeksiyonlarda hastanın daha rahat olduğudur ( ilk uygulamadan edindiği tecrübe ile sıkıntılı ve korktuğu kadar ağrılı bir işlem olmadığını öğrenmiştir çünkü)

İlaç verildikten sonra yeterli süre yani yaklaşık 20-30 kadar beklenilir. Amaç orta kulağa verilen ilacın orta kulak ile iç kulak arasındaki zar ile kaplı bir delikten iç kulağa geçmesinin sağlanmasıdır. Zarın kalınlığı ve geçirgenliği ilacın da iç kulağa geçişini etkilemektedir. Bu nedenle her hastada ne yazık ki başarılı sonuç vermeyebilmektedir. Ancak yine klinik tecrübem; bir çok hastamda ağızdan ilaç kullanmaya gerek kalmadan veya ağızdan ilaç tedavisine yanıt vermeyen hastamda kulak içi (intratimpanik) enjeksiyon ile başarılı sonuçlar aldım.

Doğru uygulama ile kulak içi (intratimpanik) enjeksiyondan çok başarılı sonuçlar alınabilmektedir.