ÖZGEÇMİŞ

Prof. Dr. Mustafa Cem ÖZBEK

1967 yılında Ankara’da doğdu. 1986 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi‘nden mezun olduktan sonra aynı yıl Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi‘ni kazanarak, 1992 yılında Tıp Doktoru unvanını aldı. İhtisasını Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde tamamlayarak aynı hastanede eğitimci uzman olarak görev yaptı.

2010 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde girdiği sınav neticesinde Doçent unvanı aldı. 2010-2012 yılları arasında Başkent Üniversitesi Alanya Bölüm Sorumlusu olarak görev yaptı. 2012-2016 yılları arasında Ankara TOBB ETÜ hastanesinde, 2016-2021 yılları arasında ise Memorial Ankara Hastanesi‘nde çalıştı. 2019 yılında KBB Profesörü unvanı aldı. 2021 Nisan ayından itibaren Ankara’da kendi özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

Kulak cerrahisi ve kulak zarı tamirinde 2000 yılından bugüne kadar kıkırdak timpanoplasti yöntemi ile 1500’ün üzerinde ameliyat yaptı ( Bu yöntemi ülkemizde ilk uygulayanlardan biridir). Bu özel tekniğin sonuçlarını 2005 yılındaki ulusal kongrede sundu. Kulak zarı onarımında kıkırdak kullanımı (kıkırdak timpanoplasti) ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı dergilerde yayımlanmış bilimsel araştırma makaleleri mevcuttur. Bu makalelerden biri olan, çocuk hastalarda kıkırdak kullanılarak zar kapatılması konulu 2009 yılında yayımlanmış olan makalesi, bugüne kadar 100’ün üzerinde atıf almıştır. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış ve ulusal kongrelerde bildiri kitapçıklarında basılmış 100’ün üzerinde bilimsel yayını bulunmaktadır.

Koklear impantı (biyonik kulak) 2005 yılında Numune hastanesinde ilk uygulayan ekipte yer almıştır ve 2010 yılında hastaneden ayrılıncaya kadar 100’e yakın hastada bu ameliyatı başarıyla uygulamıştır. 2015 yılından itibaren geniz eti ve bademcik ameliyatlarında koblator plazma yöntemini yine ülkemizde ilk uygulayanlardan biri oldu. Bugüne kadar 700’den fazla hastada plazma tekniğini başarı ile uyguladı. Vertigo (baş dönmesi ), kulak çınlaması, kulak cerrahisi (kolesteatoma dahil), çocuk ve yetişkin kulak burun boğaz hastalıkları, geniz eti ve bademcik ameliyatları, kulak tüpü ameliyatları, endoskopik burun eğriliği (septum deviasyonu) ve endoskopik burun eti (konka hipertrofisi), sinüzit ameliyatları, parotis tümörü ameliyatları özel ilgisinde olan alanlardır.